Jdi na obsah Jdi na menu
 


Foxteriér drsnosrstý

14. 4. 2008

Foxteriér drsnosrstý                               Obrazek
 

Originální název plemene : Fox Terrier Wire

Země původu : Velká Británie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Vyhánění lišek, lov králíků

Využití dnes : Společník, lovecký pes

Průměrná délka života : 13 - 14 let

Hmotnost : Pes – max. 8,2 kg Fena – o něco méně

Výška : Pes - max. 39 cm Fena – o něco méně

Historie
Historie foxteriéra, jak ho známe dnes, začíná až na začátku 19. století.První zprávy, které pocházejí již z 15. století, pojednávají spíše o teriérech jako takových. Názvem teriér byli označováni malí psi, kteří byli využíváni k lovu škodné, pro hubení hlodavců a také k lovu pod zemí. Nebyli chováni podle jednotného standardu, důležitá byla upotřebitelnost v lovu a výkonnost. Tyto požadavky však již vedly k zachování určité tělesné stavby. V době, kdy v Anglii přišly do módy hony na lišku v parforsním stylu, rostla i obliba foxteriéra. Název tento pes získal právě díky svému použití při vyhánění lišek. V tomto období se sice ještě foxteriéři nechovali podle nějakých předpisů, ale byli to již psi poměrně jednotného typu. Psi z tohoto období jsou považováni za přímé předchůdce foxteriéra. Mnoho jich bylo zbarvených black and tan nebo bíle a jejich křížením se vyvinuli i psi strakatí, a to především tříbarevní. Existuje také domněnka, že do chovu byla přimíšena krev bígla, která přinesla tříbarevnost a bulteriéra, který dodal plemeni ráznost. Někteří odborníci vyslovují názor, že drsnosrstý foxteriér byl vyšlechtěn z foxteriéra hladkosrstého přimíšením krve některého z drsnosrstých teriérů. Jiní zase tvrdí, že vždy existovaly obě variety a docházelo k jejich vzájemnému křížení. Jisté je, že drsnosrstým foxteriérů trvalo déle, než se prosadili na výstavách. První byli představeni v roce 1872 na výstavě v Birminghamu a v roce 1873 byli oficiálně uznáni Kennel Clubem. Obliba drsnosrsté variety foxteriéra začala stoupat, prý snad také proto, že tímto typem srsti se daly skrýt tělesné nedostatky. I drsnosrstý foxteriér prošel obdobím módnosti, které mu neprospělo. Byla dávána přednost měkčí srsti, a málo pozornosti bylo věnováno osobnosti psa, což způsobilo, že se stali nervózními a uštěkanými, přestali být vhodní coby domácí psi a jejich obliba prudce klesla. V dnešní době je však již foxteriér opět oblíbeným psem, není však masově rozšířen a záleží jen na chovatelích a milovnících tohoto plemene, jaká bude kvalita psů.

Typy
Foxteriér se vyskytuje ve dvou typech srsti, kromě drsnosrstého existuje ještě varieta s krátkou, hladkou srstí. Plemenný standard je však vytvořen pro každou varietu zvlášť.

Všeobecný vzhled
Drsnosrstý foxteriér je lovecký pes dokonale vyvážené stavby těla. Lebka je téměř plochá, směrem k očím se postupně zužuje, stop je jen mírně naznačen. Oči s inteligentním a živým výrazem jsou přiměřeně malé, mají mít okrouhlý tvar a tmavou barvu. Světlé oči jsou vysoce nežádoucí. Nos má foxteriér vždy černý. Uši mají tvar písmene V, jsou malé, středně silné, dobře překlopené a přilehlé k lícím. Tělo má krátký, rovný a silný hřbet, krátká, dobře osvalená, pevná a mírně klenutá bedra a hluboký hrudník. Ocas je posazen vysoko, je silný, má přiměřenou délku a nesen je vztyčený, nikoli však nad hřbet. Podle zvyku bývá krácen.

Srst a barva srsti
Srst se skládá ze dvou vrstev, husté, drátovité krycí srsti, která má snahu se kroutit a krátké a jemné podsady. Na mordě je srst kadeřavá, na končetinách hustá a vlnitá. Ve zbarvení převládá bílá barva nad černou, vyskytují se kombinace černé a tříslové nebo tříslové znaky. Nežádoucí je zbarvení žíhané, červené, játrově hnědé nebo břidlicově modré.

Povaha
Foxteriér je temperamentní, veselý pes. Je velmi houževnatý, ostražitý a ostrý. Nechybí mu odvaha, je přátelský, ale dokáže být i tvrdohlavý.

Společenská charakteristika
Foxteriér se velmi rychle stává členem rodiny. Ke všem jejím členům je přítulný a rozdává dobrou náladu. Svému pánovi je věrný. Je velmi ostražitý, ale nebývá agresivní. Ve společnosti dalších psů velmi rád provokuje ke rvačkám. Je také potřeba si uvědomit, že jde o psa s vrozeným loveckým pudem, proto je jeho oblibou honit a lovit kočky i jiná drobná zvířata.

Vztah k dětem
Milá povaha předurčuje foxteriéra coby ideálního společníka zejména větších dětí. Protože je velmi temperamentní, nikdy si nenechá ujít příležitost k různým hrám.

Výchova
Tento pes potřebuje již od útlého věku velmi důslednou výchovu. Protože dokáže být poměrně tvrdohlavý, je nutné, aby včas pochopil hierarchii v rodině. Nevychovaný pes se může stát nezvladatelným a může tak činit problémy nejen majiteli, ale i okolí. Foxteriér se snadno, dobře a rád učí, takže výcvik není nejnáročnější. Je potřeba ukázat mu pevnou ruku a poskytnout mu dostatek zábavy a zaměstnání, potom se stává ideálním rodinným psem.

Držení
Tohoto psa je vhodné chovat v bytě, i když v letních měsících může pobývat i venku. Nesnáší však samotu a v žádném případě nesnese být uvázán u boudy. V bytě potřebuje své místo, kde bude moci nerušeně odpočívat, zároveň ale sledovat dění v rodině. Pelíšek mu připravte na suchém, teplém místě bez průvanu. Protože jde o psa velmi temperamentního, je dobré ubytovat ho ve vaší nepřítomnosti v kleci, na kterou ovšem musí postupně navyknout, aby se pro něj nestala vězením, ale bezpečným zázemím.

Pracovní využití
Drsnosrstý foxteriér je všestranný pes, který dokáže uspokojit téměř všechny myslivcovy nároky. Jeho hlavním posláním je norování, může však také plnit funkci přinašeče drobné i těžší zvěře, slídiče a barváře.

Pohyb
Foxteriér je velmi živý a temperamentní pes, který vyžaduje mnoho pohybu a dostatek zábavy. Vyžaduje proto sportovně založeného pána. Protože se velice rád a dobře učí, a rád také plní různé úkoly, je vhodné se s ním zapojit do některého ze psích sportů, například agility. Pobaví se také při hrách s míčem či plavání.

Péče
U drsnosrstého foxteriéra je srst náročnější na údržbu než u jeho hladkosrstého bratra. Srsti prospívá každodenní pročesávání a kartáčování, potřebné je však také trimování, které se provádí minimálně dvakrát ročně. Pokud je pes chován pro výstavní účely, je trimování náročnější. Do pravidelné péče patří i občasná kontrola čistoty zevního zvukovodu, kontrola zubů, na kterých se může vytvářet zubní kámen a drápky psa je nutné udržovat v přiměřené délce.

Využití ke hlídání
Pro svoji ostražitost, odvahu a temperament bývá foxteriér velmi dobrým hlídačem domu. Pro jeho velikost jej nelze považovat za skutečného ochránce, ale na nevítaného návštěvníka vždy hlasitě upozorní.

Vhodné sporty
Agility

Nejčastější onemocnění
Vrozená hluchota u bílých jedinců, progresivní atrofie sítnice

Zvláštnosti plemene
Pro získání titulu Interšampion a Český šampion musí foxteriéři absolvovat zkoušky z norování. Pracovní zkoušky jsou dobrovolné.

Příprava na výstavu
Kromě běžné přípravy, jako je znalost výstavního postoje a dokonalá chůze na vodítku, je potřebné do výstavního kruhu potřebné upravit vzhled tohoto psa. Pro úpravu srsti se provádí trimování. Pro výstavní účely je trimování náročnější, protože pes musí mít na různých částech těla srst v různých délkách. Proto se jednotlivé části těla trimují v různě dlouhých časových údobích před výstavou. Horní část krku, záda a ocas se trimuje 8 týdnů před plánovanou výstavou, boční strany krku, boční strany těla a zadní strana pánevních končetin 6 týdnů před výstavou, 4 týdny před výstavou se provádí trimování na plecích, prsou a končetinách a 2 týdny před výstavou hlava, uši, spodní strana krku a zadek.

Výživa štěněte
Štěně potřebuje pro svůj správný vývoj kostry a svalstva vyváženou, kvalitní stravu, která obsahuje i doporučené množství vitamínů a minerálních látek. Řady Kompletních suchých krmiv od renomovaných výrobců zahrnují i stravu, speciálně určenou štěňatům, která jim zajistí přísun všech potřebných složek ve správném poměru. Na vývoj krmiva pro štěňata se zaměřila i firma Tekro, která pro ně připravila krmivo Aport Ideal Junior, se kterým vaše štěně šťastně vyroste ve zdravého a silného psa.

Výživa dospělého psa
V dospělosti je již kostra i svalstvo psa dotvořené, strava má však v tomto období vliv na zdravotní stav, kondici i kvalitu srsti psa. Je proto nutné vybrat z kvalitních krmiv ve specializovaných prodejnách. Lze vybrat z krmiv, která jsou určena psům v běžné zátěži, existují však i krmiva pro velmi aktivní nebo pracovní psy, která se liší obsahem některých látek.

Výživa starého psa
Psovi v seniorském věku se mění metabolismus a nebývá také tak pohybově aktivní. Jeho organismus už nemá tak velké nároky na příjem energie v podobě tuků, ale je potřeba zvýšit příjem vitamínů a minerálních látek. Vhodné je také nepoužívat krmivo s vysokým obsahem bílkovin, aby se nezatěžovaly ledviny. Přechod na stravu pro seniory, která je dnes také běžně k dostání ve specializovaných prodejnách, by měl být postupný a je dobré psovi denní dávku rozdělit do několika menších dávek pro usnadnění trávení.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář